16 maja 2018 r. o godzinie 17 w sali audytoryjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach dr Marek Sikorski wygłosił prelekcję pt : „Kamień smoczy - historia pewnej mistyfikacji medycznej.” Wykładu wysłuchali słuchacze sekcji gminnej w Słubicach Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Historia kamienia smoczego sięga XV w. i był on do połowy XVIII w. najsłynniejszym panaceum medycznym w Europie.  Wierzono, że krew smoka, sadło smoka, kości smoka oraz kamień smoczy mają moc uzdrawiającą. Doktor Sikorski podczas prelekcji swoją barwną opowieść zilustrował licznymi przykładami z malarstwa średniowiecznego i renesansowego, a także rycinami z wieków późniejszych. Obecnie kamień smoczy znajduje się w zbiorach Natur-Museum w Lucernie i swego czasu należał do najbardziej popularnych eksponatów muzealnych. Tematyka poruszana podczas wykładu wzbudziła duże zainteresowanie wśród słuchaczy, a wszyscy którzy chcieli pogłębić wiedzę na tematy poruszane na wykładzie mogli nabyć książki autora i uzyskać pamiątkową dedykację.