„Kwadrans dla Niepodległej”, czyli wspólne czytanie w stu miejscach fragmentów polskiej literatury – to kolejna odsłona obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Płocku i w całym powiecie. Data wydarzenia nie była przypadkowa. Przypadła w rocznicę pierwszej wizyty generała Józefa Hallera w Płocku w 1917 roku. Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach na zaproszenie Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego w Płocku również dołączyła do tej akcji. Czytanie w słubickiej gminie odbyło się zgodnie z planem w czwartek 14 czerwca 2018 r. o godz. 12.00, w Szkole Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Słubicach, w klasie III a. Spotkanie przeprowadziła p. Asia Ujazda, bibliotekarz GBP w Słubicach.

Serdecznie dziękujemy wychowawcy p. Janinie Ujazda i uczniom kl. IIIa za przyjęcie naszego zaproszenia i wspólny udział w tej wyjątkowej akcji.

Po zakończeniu akcji ze strony jej organizatora - Książnicy Płockiej otrzymaliśmy następujący list:

Serdecznie dziękujemy, że w czwartek, 14 czerwca – dwa dni przed

rocznicą historycznej, pierwszej wizyty gen. Józefa Hallera w 1917 roku

w Płocku, połączyło nas czytanie dla Niepodległej. Na apel Książnicy

Płockiej odpowiedziały liczne środowiska w Płocku i na terenie powiatu płockiego.

Wśród chętnych do czytania były przedszkolaki i młodsi uczniowie,

uczniowie starsi i studenci, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Nie zabrakło nauczycieli i wychowawców, wykładowców akademickich,

rektorów i kanclerzy płockich szkół wyższych, czytali aktorzy

i bibliotekarze. Czytał Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Czytali

wójtowie gmin, m.in. wójt Bulkowa. Czytano w Kurii Diecezjalnej Płockiej

i podczas odbywającego się w Teatrze Dramatycznym w Płocku, a

organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury, Ogólnopolskiego Przeglądu

Teatrów Szkolnych HECA, skąd - wraz z uczestnikami - informacja o naszym

KWADRANSIE dla NIEPODLEGŁEJ poszła szeroko „w Polskę”!

Czytaliśmy w tym samym czasie w 113 miejscach i jesteśmy pewni, że

wszyscy poczuliśmy tę moc! A było nas około 6700 osób!

Jeszcze raz dziękuję, mając nadzieję, że myśl o Niepodległej jeszcze nas połączy.

Joanna Banasiak
  /-/