Obok Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych od 2016 r. działa w naszej bibliotece drugi literacki klub dyskusyjny - klub młodzieżowy.  Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży w roku 2018 spotykał się na spotkaniach literackich cyklicznie raz w miesiącu.  Założycielem i  moderatorem obydwu klubów oraz osobą zajmującą się logistyką tj. odpowiadającą za organizację spotkań, wysyłkę i wymianę książek z Instytutem Książki w Warszawie jest dyrektor biblioteki. Klub jest doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu podczas dyskusji o literaturze, pasjach i zainteresowaniach klubowiczów a także do lepszego poznawania siebie podczas licznych zabaw i gier integracyjnych.

Dyskusyjny Klub Książki istnieje i działa przy naszej bibliotece od 25 lutego 2010 r. Od 2013 r. zostaliśmy oficjalnie zarejestrowani jako Dyskusyjny Klub Książki przez Instytut Ksiązki w Warszawie. Celem DKK jest ożywienie środowisk skupionych wokół biblioteki oraz zachęcenie użytkowników biblioteki do kreowania mody na czytanie.Dyskusyjny Klub Książki adresowany jest do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach.

Płocki Powiatowy Uniwersytet Trzeciego Wieku jest z całą pewnością pierwszą na tak wielką skalę inicjatywą edukacyjną w regionie przeznaczoną dla seniorów. Swym zasięgiem objął dziesięć gmin powiatu płockiego. W ramach sekcji gminnej PPUTW biblioteka proponuje cykl zajęć dla seniorów (50+). Dużym powodzeniem cieszą się szczególnie warsztaty komputerowe, wykłady, zajęcia wyjazdowe w muzeach i innych instytucjach kultury, wycieczki. Uniwersytet Trzeciego Wieku to doskonała propozycja na ciekawe spędzanie wolnego czasu i aktywizacje aktywnych osób po pięćdziesiątym roku życia.

Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach organizuje cykl zajęć czytelniczych dla najmłodszych. W ramach  „Spotkań z bajką” bibliotekarze z GBP w Słubicach zaopatrzeni w ciekawe i kolorowe książki raz w tygodniu odwiedzają dzieci z Samorządowego Przedszkola w Słubicach. Dzieci mają okazję nie tylko posłuchać ciekawych historii i opowiadań czytanych im przez bibliotekarzy, lecz również uczestniczyć w quizach i zabawach związanych z treścią czytanych książek.

Ważne miejsce w ofercie kulturalnej naszej biblioteki zajmują zajęcia z bajkoterapii. Bajki terapeutyczne to historie niezwykłe, świadomie tak skonstruowane i napisane, by dzieci odnajdywały w nich cząstkę siebie, swoich emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach oferuje najmłodszym czytelnikom szeroki wachlarz zajęć kulturalno-oświatowych, podczas których rozwijają oni swoje talenty i pogłębiają pasje. Jedną z ofert skierowanych dla dzieci w wieku 6-12 lat jest udział w Klubie Młodego Czytelnika. W ramach „Klubu Młodego Czytelnika” organizowane są zajęcia literackie, artystyczne i plastyczne, celem których jest  rozwój artystycznej wrażliwości  u dzieci.

Zajęcia teatralne to wspaniała przygoda z teatrem , która w sposób ciekawy i bezpieczny łączy beztroską zabawę z nauką i rozwojem.  Spotkania kierowane są dla dzieci w wieku 8 – 10 lat, w ich programie znajdują się  m.in. zajęcia dykcyjne, praca z tekstem, gry i zabawy ruchowe, praca nad przełamywaniem barier, lęków i tremy scenicznej.

Biblioteka to także doskonałe miejsce na realizację swoich pasji i zainteresowań, także tych nie koniecznie związanych z literaturą czy czytelnictwem. Dobrym przykładem jak można w naszej placówce realizować i rozwijać swoje zainteresowania jest zespół "Young Angel". Zespół "Young Angel" powstał przy okazji realizacji projektu "Rozśpiewaj się w bibliotece". Już drugi rok członkowie zespołu regularnie spotykają się w bibliotece na wspólnym muzykowaniu.