Drodzy Czytelnicy! Informujemy, iż w związku z odbywającymi się wyborami samorządowymi i umiejscowieniem w bibliotece lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej w okresie od 19 października do 4 listopada (w przypadku drugiej tury wyborów) nie będą odbywały się zajęcia i spotkania na sali audytoryjnej biblioteki. Za utrudnienia przepraszamy!

3 stycznia 2019 r. Jacek Kozłowski - wójt gminy Słubice oraz Artur Bedyk - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach dokonali w czytelni ogólnej Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach pierwszego uruchomienia terminalu sieci Academica. Academica to największa w Polsce pełnotekstowa baza polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, zawierająca setki tysięcy tekstów, artykułów, monografii, podręczników i skryptów. Jesteśmy przekonani, że dostęp do tak wielu publikacji naukowych dostępnych poprzez terminal znajdujący się w naszej bibliotece będzie znakomitą pomocą dla studentów, osób uczących się i tych wszystkich, którzy będą chcieli poszerzyć swoją wiedzę. Głównym celem systemu Academica jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Wysyłka książek drogą pocztową została zastąpiona dostępem do zbiorów Biblioteki Narodowej za pomocą dedykowanych terminali, zlokalizowanych w bibliotekach naukowych i publicznych.

Podkategorie

Dyskusyjny Klub Książki istnieje i działa przy naszej bibliotece od 25 lutego 2010 r. Od 2013 r. zostaliśmy oficjalnie zarejestrowani jako Dyskusyjny Klub Książki przez Instytut Ksiązki w Warszawie. Celem DKK jest ożywienie środowisk skupionych wokół biblioteki oraz zachęcenie użytkowników biblioteki do kreowania mody na czytanie.Dyskusyjny Klub Książki adresowany jest do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach.

Uczestnicy Klubu, żeby czerpać radość z dyskusji o literaturze, nie muszą na niej się znać, bowiem ich spotkania mają być przede wszystkim doskonałym sposobem spędzenia wolnego czasu w gronie osób o podobnych zainteresowaniach. Członkiem Klubu może zostać każda osoba, która wyrazi wolę uczestniczenia w spotkaniach Klubu i zarejestruje się jako klubowicz u moderatora klubu. Najważniejsza jest pasja czytania, ochota na rozmowę o tym, co czytamy, a także chęć poznawania nowej literatury. W DKK poznajemy współczesną literaturę - polską i obcą, wymieniamy swoje poglądy na literaturę, konfrontujemy gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że o przeczytanych książkach rozmawiamy w swobodny, niczym nieskrępowany sposób. Na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki są omawiane także inne dziedziny życia kulturalnego jak kino, teatr czy lokalne wydarzenia kulturalne, klubowicze opowiadają również o swoich pasjach i zainteresowaniach. Każdy nowy członek grupy jest mile widziany, bez względu na to, w jakim tempie czyta, bądź też ile swojego czasu może spędzić z grupą. Szanujemy opinie i zainteresowania innych ludzi.Klubowe spotkania to doskonała sposobność zapoznania się z najnowszymi propozycjami rynku wydawniczego. Nie jest to jednak jedyna korzyść z członkostwa w naszym Klubie. Uczestnicy DKK mają okazję skonfrontować swoje opinie z innymi klubowiczami, rozwijają umiejętność perswazji czy też ćwiczą się w sztuce słuchania. Przede wszystkim jednak dzięki książkom poznają innych miłośników słowa pisanego z naszej miejscowości. Na pozór to banalny pomysł, aby spotykać się w bibliotece i rozmawiać o przeczytanych książkach. Jednak w ten oto sposób połączyła nas wspólna pasja, a raczej "mania" ...czytania. Jak się okazuje, czytanie nie musi oznaczać, że alienujemy się od świata, zamykamy się w czterech ścianach. Książka może stać się pretekstem do wyjścia z domu, rozmowy, poznania się, spotkania z drugim człowiekiem. Może być pomostem od człowieka do człowieka.

Więcej o: Dyskusyjny Klub Książki